Menu

Księgowość spółki z o.o.

Księgowa czy biuro rachunkowe?

ksiegowoscspolki

Zarówno księgowa jak i biuro rachunkowe kojarzą mi się z obsługą księgową. Jednak można zauważyć kilka istotnych różnic.

 

Po pierwsze: miejsce

Najczęściej zdarza się, że księgowa jest bezpośrednio w naszej firmie. Ma wydzielone pomieszczenie, zakupiony komputer i oczywiście wszystkie potrzebne artykuły biurowe. Z dnia na dzień zajmuje się czynnościami związanymi z obsługą księgową, czyli np. sporządzanie KPiR, obsługiwanie programów rachunkowych/księgowych oraz wieloma innymi zadaniami.

 

W przypadku biura rachunkowego nie musisz mieć, ani wydzielonego pomieszczenia, ani zakupionego komputera i innych rzeczy, które musisz mieć w rozwiązaniu pierwszym. Biuro rachunkowe tak samo jak księgowa zajmuje się twoją księgowością i wykonuje wszystkie czynności.

Więc po pierwszym porównaniu jest 1:0 dla biura rachunkowego.

 

Po drugie: koszty

W przypadku księgowej koszty prowadzenia działalności są naprawdę duże. Wystarczy dodać tylko te wszystkie rzeczy o których wspomniałem i doliczyć wynagrodzenie dla pracownika. Z tego co mi wiadomo, nie jest to mała płaca.

 

Natomiast w przypadku biura rachunkowego oszczędzasz na tym, iż nie kupujesz komputera, arykułów biurowych itd. Nie płacisz wynagrodzenia pracownikowi. Koszty za obsługę księgową są znacznie mniejsze.

Nadal wygrywa biuro rachunkowe z przewagą 2:0

 

Po trzecie: czas 

Księgowa mimo tego, że może bardzo dobrze wykonywać swoją pracę, to normalne jest, że potrzebuje urlopu. I co wtedy? Na ten czas trzeba było by zatrudnić kogoś innego lub zlecić tą pracę innej firmie zewnętrznej. Co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

W biurze rachunkowym twoją księgowością nie zajmuje się wyłącznie jedna osoba. Gdy ktoś np. zachoruje, to jego zadania przejmuje ktoś inny. I co ważne nie płacisz więcej.

Ostateczne starcie wygrało biuro rachunkowe z wynikiem 3:0.


To oczywiście jest tylko moja subiektywna ocena, sami zdecydujecie o tym, kto będzie prowadził waszą księgowość.