Menu

Księgowość spółki z o.o.

Formy księgowości w firmie – uproszczone!

ksiegowoscspolki

Przedsiębiorstwo chcąc korzystać z  uproszczonej księgowości wiedzieć powinno, że forma ta przeznaczona jest dla osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych, spółek partnerskich oraz spółek cywilnych osób fizycznych, których roczny przychód z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekroczył 1 200 000 EURO, w przeliczeniu rzecz jasna na walutę krajową. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z biznesem.

Do uproszczonych form księgowości zalicza się:

  • kartę podatkową, w przypadku, której podatek nie zależy od wysokości przychodów ze sprzedaż, lecz ustalany jest na cały rok przez Naczelnika Urzędu Skarbowego, wysokość podatku zależy m.in. od rodzaju prowadzonej działalności, liczby zatrudnianych pracowników oraz liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność,

  • ryczałt ewidencjonowany, gdzie podatek płacony jest w określonej stawce procentowej, która zależy od rodzaju prowadzonej działalności, wysokość podatku obliczana jest na podstawie przychodów osiąganych przez firmę, koszty nie są brane pod uwagę,

  • księgę przychodów i rozchodów, gdzie podatek płacony jest w określonej stawce, wysokość podatku zależy od dochodów firmy, czyli przychodów pomniejszonych o koszty ich uzyskania.

Zaletą uproszczonej księgowości jest niski koszt utrzymania oraz łatwość w prowadzeniu. Jednakże w przypadku karty podatkowej oraz ryczałtu, przedsiębiorca nie może odliczyć poniesionych kosztów w czasie prowadzonej działalności gospodarczej. Możliwość taka przysługuje dopiero w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów. 

Od razu powiedzieć mogę, że karta podatkowa jest najłatwiejszym sposobem na uregulowanie zobowiązań podatkowych. Więcej na ten temat już w następnym poście! 

 

 

 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Mikołaj] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    fajny post