Menu

Księgowość spółki z o.o.

Po trochę z każdego!

ksiegowoscspolki

Witam, dzisiaj postaram opowiedzieć Wam czym charakteryzuje się karta podatkowa, ryczałt i księga przychodów i rozchodów.

Tak więc, karta podatkowa jest dowodem księgowym, w którym znajduje się wartość należnego podatku odprowadzanego przez firmę z tytułu prowadzonej działalności. Kwota podatku zależy od świadczonych usług, np. krawieckie, roboty budowlane, kosmetyczne oraz od ilości zatrudnianych pracowników i wielkości potencjalnych klientów, czyli od wielkości mieszkańców w danej miejscowości. Podatnicy korzystający z karty zwolnieni są z podatku VAT.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opiera się na stawkach ryczałtu 20%, 17%, 8,5%, 5,5% i 3%. Jednostka decydując się na tą formę odpowiednio zakwalifikowuje się do danej stawki i licząc podatek bierze pod uwagę stawkę ryczałtu i osiągany przychód. Ryczałtowcy nie posiadają możliwości odliczenia od przychodów kosztów działalności.

 

Księga Przychodów i Rozchodów to metoda, z której korzysta większość przedsiębiorców rozliczających się na podstawie uproszczonych form. KPiR to ewidencjonowanie operacji gospodarczych w odpowiednich rubrykach. Każda kolumna odpowiada innemu przychodowi i rozchodowi. W czasie ustalania wartości podatku VAT przedsiębiorcy przysługuje możliwość odliczenia kosztów i wydatków od uzyskiwanego przychodu.